Mělník je královským věnným městem a nejenom v letních měsících je oblíbeným cílem výletů. Město, které leží 30 kilometrů od Prahy, nabízí procházku krásným historickým centrem, ve kterém můžete obdivovat stavby s dávnými příběhy. Nahlédnout můžete i do podzemí, celé mělnické náměstí je podkopané sítí spletitých chodeb. Do Mělníka můžete vyrazit i za gastro zážitky a degustovat výborná místní vína, třeba z terasy s jedinečným výhledem na soutok našich dvou největších řek.

A vybrat si k tomu můžete i nějakou kulturní delikatesu. Mělník totiž v létě ožívá celou řadou akcí, nejznámější z nich je tradiční Mělnické vinobraní, navštívit jste mohli v červenci i festival chutí, vůní a kultury s názvem Moře u Mělníka. Vybrat si můžete některý z koncertů, divadelních představení či výstav, které se konají v rámci Mělnického kulturního léta.

 

Za výborným vínem a bohatým kulturním programem

I v letošním roce se uskuteční tradiční Mělnické vinobraní, které se bude konat od 16. do 18. září. Jde o nejstarší a zároveň jednu z největších akcí tohoto typu v celé republice, letos se koná již 83. ročník. Přímo v historickém centru města bude připraveno pět scén, na kterých se budou střídat skvělé kapely, artisté, tanečníci a další umělci. Těšit se můžete třeba na koncerty MIG 21, Wohnout, Skyline, Flamenga, Tata Bojs, Sto zvířat, Evy Lounové, Pavla Callty, Circus Brothers, Fast Food Orchestra, Neřež a mnoho dalších. Nejmenší si užijí spoustu zábavy v rámci Dětské scény, kde budou probíhat kromě hudebních vystoupení také různé tvořivé dílničky a kouzelnická představení. Milovníci dobrého vína by určitě neměli vynechat Degustační dvůr – místo, kde bude probíhat degustace mělnických vín Cechu českých vinařů s prezentací vybraných vín spolku Mělnický košt. Budete se moct na vlastní kůži přesvědčit, že i v Čechách se dají dělat skvělá vína. K dispozici bude po celou dobu sommeliér Petr Vicena, zakladatel Sommelierské akademie, který vám pomůže s výběrem a v rámci komentovaných vstupů vám ukáže, jak kombinovat jednotlivá vína s vybranými gastrospecialitami.

 

Výstava o Janu Jindřichu Lucemburském a divadelní léto na Zámku

V polovině června, přesněji 16. 6., byla slavnostně otevřena exteriérová výstava k výročí 700 let od narození Jana Jindřicha Lucemburského, mladšího bratra Karla IV. a markraběte moravského. Ten se narodil na mělnickém hradě jako třetí syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Výstava vám blíže představí osobnost markraběte Jana a dá nahlédnout do života mocných. 

 

Přehled veškerých kulturních akcí, které v Mělníku probíhají od června do září, přináší Mělnické kulturní léto neboli Mekul. Navštivte stránky www.mekul.cz, kde najdete kompletní seznam letních akcí.