Z mělnických vinic do skal a lesů Kokořínska

Rodiny s dětmi

1Mělník

Regionální muzeum Mělník

Náměstí Míru 54
Otevřeno celoročně út - ne 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00
Vstup zpoplatněn

www.muzeum-melnik.cz

Návštěva muzea nabízí kromě návštěvy tematických expozic – historické, přírodovědné, expozice historických kočárků i možnost návštěvy skalního obydlí ve Lhotce

Expozice historických kočárků je umístěna v samostatné budově v Ostruhové ulici cca 100 m od hlavní budovy muzea. Představuje vývoj dětského kočárku od počátku sériové výroby - od druhé poloviny 19. století do konce šedesátých let 20. století. Jednotlivé exponáty jsou veřejnosti představeny ve stylizovaných dobových interiérech a exteriérech.

Historická expozice – nahlédnutí do historického města

Historická expozice nabízí zejména nahlédnutí do středověkého města. Města u nás vznikala od 13. století. Nejprve si jejich význam uvědomil panovník, o něco později vznikají města poddanská, zakládaná světskými či církevními feudály. Srovnáme-li mapy měst a městeček z roku 1300 a 1500, uvidíme, jak bouřlivě jejich počet narostl. V místě dnešního okresu Mělník jich najdeme pět: Byšice, Chlumín, Mšeno, Kostelec nad Labem a bezesporu nejvýznamnější Mělník, královské věnné město, které vzniklo v prostoru původního slovanského hradiště, snad Pšova. Podobu města Mělníka v hradbách v 1. polovině 16. století zachycuje jeho vystavený model.

Přírodovědná expozice

Příroda mělnického regionu je bohatá a pestrá i přes značně rozvinuté zemědělství. Stopy osídlení zde byly nalezeny již z doby dávno minulé, což svědčí o výhodné poloze a úživnosti tohoto kraje.

Hrajeme si 120 let

Nová expozice hraček pro holky i kluky z let 1870 - 1990 je rozdělena do dvou částí.

V hlavní budově muzea se nachází místnost se staršími hračkami datovanými do období 1870 - 1950. Obdivovat zde můžete zejména pokojíčky a domečky pro panenky, kovářskou dílnu, historické figurky a vojáčky nebo dětské hudební nástroje. Součástí prohlídky expozice zůstává předvádění jízdy historického vláčku na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty a dalšími stavbami. Zajímavostí je zejména dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z třicátých let 20. století.

Druhá část výstavy mapující poválečné období je instalována v budově v Ostruhové ulici, kde se nachází i expozice historických kočárků. Návštěvníci se zde seznámí až na několik výjimek s tuzemskou produkcí tehdejších výrobců. Mezi 120 vystavenými předměty nechybějí ikonické hračky jednotlivých desetiletí, mnohé z nich reflektující danou dobu- např. raketa do vesmíru, pásový traktor na klíček. Z dalších jmenujme bakelitové hračky 50. a počátku 60. let 20. století, hru se zajímavou historií „Ukaž, co umíš“, gumové a nafukovací hračky Fatry Napajedla navržené světoznámou výtvarnicí Libuší Niklovou.

Pamětníci si připomenou Rubikovu kostku, klik-klak, modely autíček Monti systém. Nechybí ani panenky, ať už ty gumové z Gumotexu Břeclav, či chodící z Hamira Příbram. Zastoupení zde mají i plyšové hračky, zahrnující i známého psa Nováka, který je zároveň nejmladším exponátem.

Okruhy Mělníkem a kolem něj s tajenkou pro děti

V Turistickém informačním centru je k dispozici pro děti vytvořený materiál pro krátký okruh centrem městamapa ZDE

Za vyluštěnou tajenku v infocentru děti dostávají drobnou odměnu.

A jako novinka je k dispozici další procházková trasa z cyklu Velká dobrodružství – výlety tajenkou. Informace naleznete ZDE.

Žlutý výletní vláček

Žlutý výletní vláček jezdí v centru Mělníka pravidelně od června do září. V červnu a září jezdí každý víkend, v červenci a srpnu pak každý den. Mohou se svézt děti i dospělí, kočárky i psi. Je možné absolvovat kratší okruh v historickém centru města nebo poznat širší okolí Mělníka na trase delšího okruhu. Bližší informace na webu ZDE.

 

Ubytování: ticmelnik.cz/sluzby/ubytovani a ZDE.

2Zoopark Zelčín

Malé české safari. Jedná se o největší kontaktní výběh v Čechách, naleznete zde malou ZOO, zaměřenou především na domácí zvířata.

Zoopark Zelčín nabízí:

  • jízdu na koních
  • bezbariérovou hippostanici
  • půjčovnu raftů
  • ubytování
  • možnost karavanového stání
  • občerstvení v místní restauraci

www.zooparkzelcin.cz

3Muzeum Kadlín

Vesnické Muzeum Kadlín

Otevírací doba: květen – říjen (út-ne) 13:00 – 15:30 (mimo otevírací dobu po domluvě)

Vstupné do muzea je zpoplatněno. Muzeum nabízí:

  • Expozici venkovského kováře
  • Expozici staré zemědělské techniky
  • Expozici motyček
  • Expozici polních plodin našeho kraje

Nedaleko muzea (cca 1,1 km) je Rozhledna Hradišť (vstupné volné/dobrovolné)

Součástí  kadlínského  muzea je i naučná stezka, kterou najdete na začátku polní cesty vedoucí k návrší Hradišť. Je věnována polním plodinám našeho kraje a je zaměřena na poznání vesnické krajiny a přírody.

www.kadlin.cz

4
Naučná stezka medvídka Chloumáka

Trasa Naučné stezky je dlouhá cca 4 km a vede lesoparkem v mělnické části Chloumek, cca 3 km od centra města. Vhodné pro děti od 2 let i pro kočárky.

Okružní stezka prochází chloumeckým lesoparkem a začíná u nově vybudovaného hřiště s altánem na parkovišti u místního hřbitova v ul. Lesní. V rámci projektu došlo k instalaci 26 herních a edukativních prvků, 5 laviček, tří košů, 10 cyklostojanů a altánu. Současně došlo k vysprávce a úpravě cestní sítě, aby byl chloumecký les snáze dostupný i osobám se zhoršenou mobilitou, seniorům a rodinám s kočárky.

mapa stezky ZDE