Rodiny s dětmi
1Mělník
Regionální muzeum Mělník
Náměstí Míru 54
Otevřeno celoročně út - ne 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00
Vstup zpoplatněn
Návštěva muzea nabízí kromě návštěvy tematických expozic – historické, přírodovědné, expozice historických kočárků i možnost návštěvy skalního obydlí ve Lhotce
Expozice historických kočárků je umístěna v samostatné budově v Ostruhové ulici cca 100 m od hlavní budovy muzea. Představuje vývoj dětského kočárku od počátku sériové výroby - od druhé poloviny 19. století do konce šedesátých let 20. století. Jednotlivé exponáty jsou veřejnosti představeny ve stylizovaných dobových interiérech a exteriérech.
Historická expozice – nahlédnutí do historického města
Historická expozice nabízí zejména nahlédnutí do středověkého města. Města u nás vznikala od 13. století. Nejprve si jejich význam uvědomil panovník, o něco později vznikají města poddanská, zakládaná světskými či církevními feudály. Srovnáme-li mapy měst a městeček z roku 1300 a 1500, uvidíme, jak bouřlivě jejich počet narostl. V místě dnešního okresu Mělník jich najdeme pět: Byšice, Chlumín, Mšeno, Kostelec nad Labem a bezesporu nejvýznamnější Mělník, královské věnné město, které vzniklo v prostoru původního slovanského hradiště, snad Pšova. Podobu města Mělníka v hradbách v 1. polovině 16. století zachycuje jeho vystavený model.
Přírodovědná expozice
Příroda mělnického regionu je bohatá a pestrá i přes značně rozvinuté zemědělství. Stopy osídlení zde byly nalezeny již z doby dávno minulé, což svědčí o výhodné poloze a úživnosti tohoto kraje.
Hrajeme si 120 let
Nová expozice hraček pro holky i kluky z let 1870 - 1990 je rozdělena do dvou částí.
V hlavní budově muzea se nachází místnost se staršími hračkami datovanými do období 1870 - 1950. Obdivovat zde můžete zejména pokojíčky a domečky pro panenky, kovářskou dílnu, historické figurky a vojáčky nebo dětské hudební nástroje. Součástí prohlídky expozice zůstává předvádění jízdy historického vláčku na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty a dalšími stavbami. Zajímavostí je zejména dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z třicátých let 20. století.
Druhá část výstavy mapující poválečné období je instalována v budově v Ostruhové ulici, kde se nachází i expozice historických kočárků. Návštěvníci se zde seznámí až na několik výjimek s tuzemskou produkcí tehdejších výrobců. Mezi 120 vystavenými předměty nechybějí ikonické hračky jednotlivých desetiletí, mnohé z nich reflektující danou dobu- např. raketa do vesmíru, pásový traktor na klíček. Z dalších jmenujme bakelitové hračky 50. a počátku 60. let 20. století, hru se zajímavou historií „Ukaž, co umíš“, gumové a nafukovací hračky Fatry Napajedla navržené světoznámou výtvarnicí Libuší Niklovou.
Pamětníci si připomenou Rubikovu kostku, klik-klak, modely autíček Monti systém. Nechybí ani panenky, ať už ty gumové z Gumotexu Břeclav, či chodící z Hamira Příbram. Zastoupení zde mají i plyšové hračky, zahrnující i známého psa Nováka, který je zároveň nejmladším exponátem.
Skalní obydlí Lhotka
Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Ta vznikala převážně v druhé polovině osmnáctého století a ve století devatenáctém. Žili v nich ti nejchudší z obce, někdy obydlí sloužila k dočasnému bydlení například po požáru a také jako úkryty v dobách válečných apod. Některá měla svá čísla popisná a patřila obcím, které je přidělovaly jako obecní byty. Skalní byt ve Lhotce u Mělníka pochází pravděpodobně z poloviny 19. století a je nejdéle obývaným kokořínským skalním obydlím. Poslední obyvatelka Marie Holubová se zde narodila a žila až do svých 82 let (do roku 1982). Od roku 2009 je zpřístupněno veřejnosti s ukázkou původního bydlení a hospodaření ve skalním bytě a malou ukázkou zemědělské techniky. V roce 2025 otevřeno od 20. 4. do 28. 9.
Historické kočárky
Tato expozice byla otevřena pro veřejnost v roce 2003 a je úmístěna v samostatné budově v Ostruhové ulici cca 100 m od hlavní budovy muzea. Představuje vývoj dětského kočárku od počátku sériové výroby - od druhé poloviny 19. století do konce šedesátých let 20. století. Jednotlivé exponáty jsou veřejnosti představeny ve stylizovaných dobových interiérech a exteriérech.
Vinařská expozice
Dokumentace vinařství v Čechách patří k odborným specializacím muzea. Vinařství bylo s Mělníkem a jeho okolím spjato minimálně od 10. století, k Mělníku a Mělnicku se vztahují legendy o počátcích pěstování révy vinné v Čechách.
Lidová architektura
Mělnicko patří k regionům, kde se až do dnešních dnů dochovalo značné množství tradiční lidové architektury (dále jen LA). Většina staveb pochází z 18. a 19. století a můžeme zde spatřit několik zcela odlišných typů. Tato různorodost a pestrost vesnické zástavby byla způsobena několika faktory. K nejpodstatnějším patřila dostupnost určitého stavebního materiálu, rozdílný způsob hospodaření v závislosti na pěstování jednotlivých typů zemědělských plodin a jejich následné zpracování, sociální postavení stavebníků a vliv sousedních oblastí.
Okruhy Mělníkem a kolem něj s tajenkou pro děti
V rámci digitální platofrmy Uneeqly je k dispozici pro rodiny s dětmi krátký okruh centrem města. Aplikaci si můžete stáhnout přes tento QR kód. Stačí vždy jenom dojít k požadovanému místu na mapě a kliknout na pole ,,Označit bod“. Za vyluštění všech otázek dostaneš ODMĚNU v nedalekém Turistickém informačním centru.
A jako novinka je k dispozici další procházková trasa z cyklu Velká dobrodružství – výlety tajenkou. Informace naleznete ZDE.
2Zoopark Zelčín
Malé české safari. Jedná se o největší kontaktní výběh v Čechách, naleznete zde malou ZOO, zaměřenou především na domácí zvířata.
Zoopark Zelčín nabízí:
- jízdu na koních
- bezbariérovou hippostanici
- půjčovnu raftů
- ubytování
- možnost karavanového stání
- občerstvení v místní restauraci
3Muzeum Kadlín
Otevírací doba: květen – říjen (út-ne) 13:00 – 15:30 (mimo otevírací dobu po domluvě)
Vstupné do muzea je zpoplatněno. Muzeum nabízí:
- Expozici venkovského kováře
- Expozici staré zemědělské techniky
- Expozici motyček
- Expozici polních plodin našeho kraje
Nedaleko muzea (cca 1,1 km) je Rozhledna Hradišť (vstupné volné/dobrovolné)
Součástí kadlínského muzea je i naučná stezka, kterou najdete na začátku polní cesty vedoucí k návrší Hradišť. Je věnována polním plodinám našeho kraje a je zaměřena na poznání vesnické krajiny a přírody.
4
Naučná stezka medvídka Chloumáka
Trasa Naučné stezky je dlouhá cca 4 km a vede lesoparkem v mělnické části Chloumek, cca 3 km od centra města. Vhodné pro děti od 2 let i pro kočárky.
Okružní stezka prochází chloumeckým lesoparkem a začíná u nově vybudovaného hřiště s altánem na parkovišti u místního hřbitova v ul. Lesní. V rámci projektu došlo k instalaci 26 herních a edukativních prvků, 5 laviček, tří košů, 10 cyklostojanů a altánu. Současně došlo k vysprávce a úpravě cestní sítě, aby byl chloumecký les snáze dostupný i osobám se zhoršenou mobilitou, seniorům a rodinám s kočárky.
5Přírodní bludiště Hostín a volnočasový park
Volnočasový areál Hostín, nacházející se nedaleko Mělníka ve středních Čechách, je skvělým místem pro rodinný výlet, zejména pokud máte děti. Hostínský volnočasový areál je především známý svým přírodním bludištěm z tújí, které je velmi dobře udržované a představuje hlavní lákadlo pro návštěvníky. Kromě toho zde najdete i další zajímavé prvky, jako je biotopové jezírko, krytý stoleček s lavičkami, vyasfaltované cestičky vhodné pro procházky s kočárkem nebo jízdu na kole, a rozsáhlý dětský park s prolézačkami a dalšími hrami pro děti. V oboře, která je součástí areálu, můžete pozorovat zvěř, jako jsou jeleni, kozy a ovce, což děti obzvlášť ocení.
6Hrad Houska - cesta do pekel
Podle nejnovějších poznatků vyplývajících z archeologického průzkumu byl hrad založen v první polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska... "Díra do pekel, či přestup do jiné dimenze?" Odkaz ZDE.
PEKLEM je ručně vyřezávané lipové mechanické peklo, jedinečné to dílo volně inspirované Danteho Božskou komedií, konkrétně její první částí peklo. Dvanáctimetrová délka a dvoumetrová výška daly dostatek prostoru pro jedenáct obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy.
- Mimo hlavní prohlídkový okruh hradu.
- Samostatně, bez průvodce.
- Umístěno v prostorách bývalé kočárovny.
- Ozvučené, ručně vyyřezávané pohyblivé dílo.
- Vytvořeno na motivy Božské komedie Danta Alighieriho z poč. 14. století.