Z mělnických vinic do skal a lesů Kokořínska

3x v Lobči a něco navíc

Balíček je zaměřen na kombinaci poznávací, gastronomickou a pěší /cykloturistiku v obci Lobeč. Čeká Vás prohlídka parostrojního pivovaru, návštěva muzea E. Štorcha a Zámek Lobeč - ubytování a gastronomické akce.

Parostrojní pivovar Lobeč

Technická památka Parostrojního pivovaru v Lobči u Mšena je svědkem pětisetleté tradice vaření piva na Kokořínsku. První písemná zmínka o pivovaru je ale z roku 1586 a renesanční jádro stávající staVýčep & Kuchyně - gastronomie v Pivovaru Lobečvby bylo vybudováno kolem roku 1600.

Zlatá léta zažíval podnik jako akciová společnost počátkem 20. století. K zastavení výroby došlo ve válečném roce 1943, roku 1948 podlehl zrušený pivovar národní správě. Od roku 1956 využíval areál jen obchod ovocem a zeleninou a státní statek. Polistopadoví vlastníci pak dokonali těžkou devastaci opuštěného areálu vandalskou demolicí částí budov.

Od roku 2007 je areál v majetku architektonického studia RIOFRIO a postupně proběhla příkladná stavební obnova a oživování pivovaru jako turistické atraktivity, které je již dokončeno. Roku 2009 prohlásilo Ministerstvo kultury pivovar památkou. Práce v uplynulých letech v rámci řady drobných projektů podpořilo také Ministerstvo kultury, Středočeský kraj, MAS Vyhlídky a EU (SZIF).

Naleznete zde výčep s restaurací, konají se zde také prohlídky včetně degustace piva.

https://www.lobec.cz/

 

Muzeum E. Štorcha

Muzeum je umístěno v prostorách bývalé lobečské měšťanské školy, v centru obce, mezi lobečským zámkem a pivovarem.

Expozice muzea je zde rozdělena do několika částí – První je věnována osobě Eduarda Štorcha, jeho životě, pobytu v Lobči a hlavně je zde představen jako pedagog, spisovatel a hlavně také amatérský archeolog. Jsou zde také ukázky jeho rukopisu s poznámkami o nalezených pazourcích v okolí Lobče, a jsou zde představeny vydané romány, jejichž děj se váže do Lobče a jeho okolí.

Hlavní část expozice provází návštěvníky dobou pravěku, o které Eduard Štorch psal. Jsou zde ukázky života a práce pravěkých lidí, postavy zvířat, ukázky nástrojů, zbraní a hraček vytvořených z pravěkých kostí. Hlavním lákadlem je maketa mláděte mamuta s ukázkou mamutí nohy a mamutích klů.

Ale je toho samozřejmě mnohem více, ale to musíte přijet!

Muzeum je jako první muzeum v ČR zapojeno do projektu MUSEOS VIVOS - Živá muzea. Jedná se o jedinečný systém samonavštivitelného muzea, kdy si přes internetové stránky zarezervujete termín návštěvy, po zadání čísledného kódu na místě se Vám muzeum otevře, hodinu je čistě pro Vás a po hodině se muzeum znovu uzavře,

Těšíme se na Vás!

https://www.muzeumstorch.cz/

 

Zámek Lobeč

Zámek Lobeč nabízí především krásné ubytování v unikátních zámeckých prostorách, domácí kuchyni, rodinnou atmosféru a mírné ceny. Odpočinout si můžete při příjemném posezení v sálu s krbem a za teplých letních večerů také ve venkovním posezením s dětským koutkem a pískovištěm.

Na přání lze zajistit:Dvůr Lobeč (Lobeč) • Firmy.cz

  • Hony na bažanty a naháňky na černou zvěř
  • Jízdu na koních

Mimo ubytování je možné zámek rezervovat na firemní akce či svatby. V zázemí zámku je také vinný sklep s možností degustace.

Dále jsou pořadateli spousty akcí s nadregionálním přesahem, jako např. veteránské rojení, houbobraní, apod.

Rodina Šimonkova, která je majitelem zámku, má velice zajímavou historii. Zejména pak pan Josef Šimonek, jehož životní příběh je neobyčejně poutavý.

Současnost firmy je v oblasti zemědělství, myslivosti a lesnictví.

https://zameklobec.cz/cs

 

S touto rodinou jsou spjata i další úžasná místa české historie, jako je hrad Houska či zámek Stránov.