Termín konání:
Adresa: Radniční, 276 01 Mělník, Česko
Oblast: Mělnicko Kokořínsko
Typ akce: Gastronomické akce

V rámci Férové snídaně je pořádán piknikový happening, jako projev zájmu o životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Férovou snídani pořádala od roku 2011 organizace NaZemi jako příležitost oslavit Světový den pro fair trade. Ten se slaví od roku 2002 vždy druhou květnovou sobotu.

Od začátku měla Férová snídaně světově jedinečný koncept pikniku na podporu pěstitelů, na který si každý účastník bere v košíku vlastní fairtradové a lokální dobroty. Letos piknikujeme v sobotu 11. května 2024 od 9:00 do 11:30 v zahradě Balíkovy (Wenzlovy) vily v Radniční uličce. Kromě pikniku s přáteli tak můžete pohovořit s architekty - novými majiteli vily, kteří u příležitosti Férové snídaně zahradu i dům zpřístupní veřejnosti.

Vila advokáta JUDr. Aloise Balíka tvoří spolu s vilou Marie Neumannové (Žilkova) a vilou starosty JUDr. Františka Valiny jedinečný soubor, který ve stylu geometrické secese a moderny mezi lety 1906 až 1910 navrhl významný český architekt Bohumil Hübschmann. Toto ohrožené kulturní dědictví se snaží docenit, zachránit a oživit iniciativa Mělnické vily. Pilotním projektem se stává památková obnova opuštěné a chátrající Balíkovy vily pro kulturní využití.

Těšíme se na Vás!